Ste kratkovidni? Preberite, kaj to pomeni, in odkrijte načine, kako lahko poskrbite za to

6 min
Share

Ste (ali pa le mislite, da ste) kratkovidni. Dobrodošli v res veliko, veliko skupino ljudi! Več kot 1,4 milijarde ljudi po svetu1 trpi za eno izmed oblik kratkovidnosti.


Strokovni izraz za kratkovidnost je miopija. To pomeni, da lahko jasno vidite bližnje predmete, vse, kar je oddaljeno, pa je zamegljeno.

Woman suffering from myopia looking at a computer screen at not seeing clearly at a distance

Zakaj jaz?!
Kaj se dogaja v vaših očeh in povzroča zamegljen vid?


Če poenostavimo, vaše oko je predolgo, ali pa je vaša roženica preveč ukrivljena (glede na dolžino vašega očesa). Rezultat tega je, da se svetlobni žarki, ki vstopajo v oko, preveč ukrivijo – najprej zaradi roženice, ki deluje kot zunanja leča, potem pa tudi zaradi leče v vašem očesu. Svetlobni žarki se fokusirajo preden pridejo do mrežnice – del očesa, ki deluje kot ekran v zadnjem delu očesa.


Namesto da bi se podobe na zaslonu združile v eni točki fokusiranja (kot v spodnjem delu črke V), se svetlobni žarki križajo (kot črka X) preden pridejo do zaslona. To pomeni, da se razdelijo in razhajajo preden pridejo do mrežnice. 


To torej povzroča zamegljen vid. Močneje ko vaše oko krivi svetlobo, bolj kratkovidni (miopični) ste. Nasprotno pa ste bolj daljnovidni (hiperopični), če vaše oko svetlobo ukrivlja manj močno.


Mimogrede, miopija po grško pomeni delno zapiranje vek. Ko veke priprete, zmanjšate velikost zenice (črna pika sredi barvnega dela očesa). To poveča globino fokusiranja, kar začasno popravi kratkovidnost. Deluje podobno kot kamera obscura, če jo poznate. S tem razložimo, kako lahko z delno zaprtimi vekami vidite nekoliko bolje – čeprav ne za dolgo – a zapomnite si: to nikoli ne zgleda prav lepo!

Myopic eye animation, showing light rays meeting behind the retina and a contact lens correcting vision

Kako sploh postanemo kratkovidni? 
Nihče ne ve čisto zakaj, a zagotovo je kratkovidnost tudi dedna, tako da jo lahko podedujete od staršev ali starih staršev. Pojavljati se začne že zelo zgodaj (pri 10 letih ali še prej), se krepi nekaj let in ustali okrog 20. leta. Druga faza se lahko nadaljuje malo preden dopolnite 30 let, še posebej, če veliko študirate.


Lahko pa to stanje tudi preprečimo ali vsaj omilimo. Če preživite veliko časa pred knjigami, računalnikom in telefonom, se možnost pojava kratkovidnosti poveča. Zato je zelo pomembno, da očem omogočite tudi počitek. Dobro je slediti pravilu 20/20/5. To pomeni, da vsakih 20 minut naredite 20 sekund pavze in gledate v predmete, ki so oddaljeni vsaj 5 metrov.


Starši spodbujajte svoje otroke, da odložijo igrice ali telefone in preživijo vsaj dve uri na dan zunaj. Dokazano je2,3,4, da lahko to odloži ali omili pojav kratkovidnosti. Igra zunaj ni le dobra za dušo in telo: vašim dragocenim očem resnično pomaga, da ostanejo srečne in zdrave!

 


Zdravilo za kratkovidnost
Imamo pa dobro novico. Če ste kratkovidni, imate na izbiro različne kontaktne leče, ki lahko zeo dobro popravijo skoraj kakršno koli obliko kratkovidnosti.


Kontaktne leče DAILIES TOTAL1®, na primer, so tako udobne z izjemno prepustnostjo kisika, da jih ne boste niti opazili (9 od 10 uporabnikov pravi, da jih med nošenjem sploh ne občutijo)5. Vsak dan jih zamenjate z novim parom lečk. Ali pa vam bodo bolj všeč Alconove kontaktne leče AIR OPTIX® COLORS. Poleg tega, da popravijo vaš vid, ponujajo tudi široko paleto barvnih odtenkov za spremembo vašega videza. Na voljo so tudi v primeru, da se želite le poigrati z barvo oči, brez korekcije vida.


Za uporabnike stare 45 let in več so na voljo multifokalne kontaktne leče, ki pomagajo pri izgubi elastičnosti oči (starovidnost) in prav tako omogočajo jasen vid pri vseh razdaljah. Možno je, da je ista oseba istočasno kratkovidna in starovidna. K sreči zaradi tega ni treba skrbeti: multifokalne leče lahko vse postavijo na svoje mesto. 


Obstajajo tudi 'torične' kontaktne leče, ki pomagajo pri astigmatizmu. Če imate astigmatizem, se svetlobni žarki, ki vstopajo v oko, fokusirajo na različnih točkah na mrežnici. Uporaba toričnih kontaktnih leč pri tem pomaga, saj svetlobne žarke fokusirajo na eni točki.

 


Leče za vsakogar
Vaš optik vam bo predstavil ta novi svet možnosti, ki so oblikovane za vaš tip in stopnjo kratkovidnosti. Na kratko, za vsako starost in težavo obstajajo primerne kontaktne leče.


V kolikor brez težav vstavljate in odstranjujete kontaktne leče – ali če kdo to počne za vas – ni nobene starostne omejitve za uporabo le-teh. Tudi nekateri zelo majhni otroci jih uporabljajo (iz zdravstvenih razlogov). Najstniki jih obožujejo, saj pravijo, da so si z uporabo kontaktnih leč na novo oblikovali svoja življenja, enako navdušeni pa so tudi starejši uporabniki. Če ste blago ali zelo kratkovidni, hiperotični, astigmatični ali imate kar kombinacijo teh možnosti, dobro je vedeti, da vam kontaktne leče res lahko pomagajo – prav vsak dan.

Three generations (child, father, grandfather) all enjoying wearing contact lenses

Osmislite kratkovidnost
Vaš optik vam bo pokazal številko z negativnim predznakom (minus). Minus pomeni, da ste kratkovidni in vaša leča bo v sredini tanka, nato debelejša (in obratno, če ste daljnovidni). Zaradi zagotavljanja udobja med nošenjem, bodo robovi leče vedno tanki.
Številka po minusu pomeni vašo dioptrijo (D ali dpt.) in stopnjo kratkovidnosti. -0,75 D, na primer, pomeni, da imate le malo slabši fokus, medtem ko -8,25 D pomeni, da ste veliko bolj kratkovidni in nujno potrebujete korekcijo vida.

Woman with myopic vision having an eye exam at the optician

Adijo kratkovidnost!
Naj vse skupaj povzamemo. Ne glede na to, kdo ste, kako stari ste in kakšno je stanje vaših oči, na voljo so mehke ali trde, dnevne ali mesečne kontaktne leče, ki odpravijo vašo kratkovidnost.


V vaše življenje kontaktne leče prinašajo prijetno alternativo očalam ali operaciji oči. Rešitev je dobesedno na konici vaših prstov! 

 

Reference
1. https://www.sciencealert.com/half-the-world-s-population-will-be-short-sighted-by-2050
2. Rose KA, Morgan IG, Ip J, et al. Outdoor activity reduces the prevalence of myopia in children. Ophthalmology. 2008; 115:1279–1285. 
3. Xiong S, Sankaridurg P, Naduvilath T, et al. Time spent in outdoor activities in relation to myopia prevention and control: a meta-analysis and systematic review. Acta Ophthalmol. 2017; 95:551–566.
4. Gifford P, Gifford KL. The future of myopia control contact lenses. Optom Vis Sci. 2016; 93:336–343.
5. Perez-Gomez I, Giles T. European survey of contact lens wearers and eye care professionals on satisfaction with a new water gradient disposable contact lens. Clin Optom. 2014; 6:17-23.

 

Povezani članki

PREGLEJTE VSE OBJAVE